Trápi Vás nepríjemný zápach oblečenia alebo zápach z vašich topánok? Vieme, ako sa ho zbaviť!

Zápach z oblečenia

Vaše pracovné oblečenie je potrebné udržiavať nie len čisté, ale aj voňavé. Väčšina škvŕn je na oblečení viditeľná, no pachy sa usádzajú do vlákien a ich odstránenie je zložitejšie. Každý pach zanecháva stopu, ktorú môže byť problém odstrániť, a to aj po opakovanom praní bez ohľadu na stupeň prania či vône pracieho prostriedku. Je nutné zápach odstrániť, nie ho len prekryť, a preto si tento problém vyžaduje viac pozornosti, ako sa zdá. Ako na to? Dáme vám pár typov, ako udržať vaše pracovné oblečenie vždy príjemne voňavé.

  • Ak sa neviete zbaviť zápachu, skontrolujte svoju práčku a vyčistite ju. Vnútorná časť práčky môže ukrývať nánosy nečistôt a taktiež vytvára vlhké prostredie pre rozvoj plesní. Tým spôsobuje zápach vášho oblečenia.
  • Vaše pracovné oblečenie, by sa malo vyprať po každom nosení ihneď, ako je to možné. Ak ho necháte niekde pohodené podporí to rast baktérií či plesní a zápach sa zintenzívni a prenikne hlbšie do vlákien.
  • Pracovné oblečenie odporúčame prať špeciálnymi pracími prostriedkami, ktoré účinne ničia pachy.
  • Môžete takisto vyskúšať, aj staré známe babské rady, ktorých nájdete na internete viac ako dosť. Napríklad použiť sódu bikarbónu alebo ocot či rozprašovačom postriekať oblečenie vodkou.
  • A na koniec je dôležité dbať aj na to, aby vaše oblečenie bolo suché pred odložením.

Keď ste už vyskúšali naozaj všetko a vaše oblečenie naďalej zapácha, treba siahnuť po kvalitnejšom oblečení, ktoré je vyrobené z prírodným materiálov. Ich vlastnosť je, že sú pohodlnejšie a priedušnejšie. Patrí medzi ne napríklad bavlna, polyamid či bambusové vlákno. Na našej stránke nájdete mnoho pracovného oblečenia tohto typu. Treba si len vyfiltrovať oblečenie podľa zloženia materiálu.

Naopak vyhýbajte sa pracovnému oblečenie, ktoré je vyrobené z lacného a nekvalitného polyesteru, teda syntetického vlákna. Toto oblečenie je nepriedušné, čo znamená viacej potenia a zápachu. Pozor, kvalitnejšie polyestery sú viac priedušné a lepšie odvádzajú pot a zápach.

Zápach z topánok

Ďalší problém, ktorý trápi mnoho z nás je zápach z topánok obzvlášť ak vykonávate ťažkú manuálnu prácu a ste celý deň na nohách. Keď si na konci dňa konečne vyzujete topánky nie je to príjemná vôňa. No nemusíte zúfať máme pre vás zopár rád ako sa vyhnúť zápachu a ako udržať vaše pracovné topánky vrátane topánok s oceľovou špicou voňavé, ako nové.

Ako sa teda navždy zbaviť zapáchajúcich pracovných topánok?

Typ č. 1: Dbajte na hygienu vašich chodidiel

Každý deň je potrebné chodidlá dôkladne umyť. Pomôže to odstrániť odumretú kožu a všetky baktérie, ktoré spôsobujú zápach. Je dobre ak použijete antibakteriálne mydlo a predtým, ako si dáte ponožky použijete deodorant na nohy, ktorý znižuje potivosť a pohlcuje zápach ihneď po použití.

Typ č. 2: Noste ponožky!

Denne si dajte čisté ponožky. Zápach z topánok nikdy neodstránite ak budete nosiť niekoľkokrát tie isté ponožky. Výber kvalitných ponožiek je rovnako dôležitý ako výber kvalitných topánok. Ponožky by mali zaručiť odvádzanie potu, udržanie tepla a taktiež by mali byť mäkké a pohodlné. Na našej stránke nájdete mnoho funkčných ponožiek, ktoré sú vhodné do vašej pracovnej obuvi. Do chladného prostredia odporúčame termo ponožky.

Tip č. 3: Kúpte si vložky do topánok

Použite ich namiesto stielky v topánke alebo ich umiestnite na ňu. Vložky dobre držia na mieste a poskytujú absorpciu vlhkosti a taktiež odpruženie. Zamerajte sa na vložky do topánok, ktoré obsahujú aktívne uhlie alebo sú antibakteriálne. Tieto vložky majú výborné deodorantné vlastnosti.

Typ č. 4: Topánky po nosení nechajte vysušiť

Kvôli poteniu vašich chodidiel sa vnútro topánky každý deň vystavuje vlhkosti. Je preto nutné aby ste topánky nechali cez noc vysušiť. Uskladnite ich v dobre vetranom priestore, vyhnite sa tmavým a vlhkým skladovacím priestorom. Vo všeobecnosti sa odporúča vlastniť viac ako jeden pár pracovnej obuvi. Ak dáte topánkam deň odpočinku medzi nosením pomôže to predĺžiť ich životnosť.

Tip č. 5: Kúpte si pracovné topánky, ktoré umožňujú správne vetranie

Ak sa vaše chodidlá nadmerne potia je lepšie vyhnúť sa nepremokavým čižmám a topánkam, ktoré dobre nedýchajú. Ak je to možné vyberajte si topánky, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu alebo majú vetracie otvory.

Tip č. 6: Pravidelne sa starajte o svoje topánky

Pracovné topánky potrebujú pravidelnú údržbu. Ak sa o ne budete starať predĺžite ich životnosť. Treba sa starať nie len o zovňajšok topánky ale aj o vnútro. Odporúčame používať deodorant, ktorý je určený do topánok. Tento deodorant slúži na efektívne odstránenie zápachu obuvi a nôh a napomáha ochrane proti napadnutiu plesňou, kvasinkami a baktériami. Aplikujte ho ihneď po vyzutí topánok a nechajte ho cez noc pôsobiť. Obuv použite vždy po vyschnutí prípravku.

Zapáchajúce topánky sú častým problémom, ktorý môže znepríjemňovať život. Skúste sa riadiť našimi radami, pretože najlepšie je zápachu predchádzať. Ak ste už vyskúšali všetko a nič nezaberá, možno je čas dopriať si nový pár topánok.