Aké zmeny priniesla norma EN ISO 20345:2022 pre bezpečnostnú obuv?
Bezpečnostná obuv uvedená na trh po 30. marci 2023 je už certifikovaná podľa normy EN ISO 20345:2022. Oproti pôvodnej norme EN ISO 20345:2012 sú v nej uvedené zmeny, ktoré ovplyvňujú výrobcov a predajcov obuvi, ako aj samotných zamestnávateľov a zamestnancov. V tomto článku sa podrobne pozrieme na to, o aké zmeny ide.

Čo je bezpečnostná obuv?

Bezpečnostná obuv predstavuje osobnú ochrannú pracovnú pomôcku (OOPP), ktorá zabezpečuje zamestnancom optimálnu ochranu pred rôznymi druhmi nebezpečenstva na pracovisku, ako sú:

  • klzké povrchy,
  • ťažké predmety,
  • ostré hrany,
  • elektrický prúd,
  • chemikálie.

Narozdiel od bežnej, pracovnej obuvi teda obsahuje bezpečnostné prvky, ako sú bezpečnostná špica alebo planžeta (stielka) proti prepichnutiu. Túto obuv označujeme písmenom S = safety (SB, S1, S2, S3, S4, S5).

Čo s pracovnou obuvou s platným certifikátom podľa pôvodnej ISO normy?

Na začiatok treba povedať, že bezpečnostná obuv, ktorá je už na trhu a ktorá má stále platný certifikát podľa pôvodnej, starej normy, sa môže aj naďalej používať až do ukončenia platnosti certifikátu, čo je 5 rokov. Istý čas teda budeme na trhu vidieť topánky certifikované podľa oboch noriem – starej, aj novej.

Ako znie stará norma EN ISO 20345:2012?

Podľa starej normy sa bezpečnostná obuv zaraďovala do dvoch tried a šiestich kategórií, a mala dve doplnkové ochrany: WRU (vodoodpudivý zvršok) a P (podošvu odolnú proti prepichnutiu klincom).

  • Trieda I: Obuv vyrobená z kožených a ďalších materiálov.
  • Trieda II: Celogumová alebo celopolymérová obuv (zväčša gumáky).
  • Kategórie: SB, S1, S2, S3, S4, S5 – určujú, čo všetko daná obuv obsahuje (bezpečnostnú špicu, uzavretú pätu, absorpciu energie v päte či elektrický odpor).

Čo sa pridalo do novej normy EN ISO 20345:2022?

Aktualizovaná norma pridáva k pôvodným šiestim kategóriám 2 nové kategórie (S6 a S7) a doplnkové ochrany (WPA, WR, PL, PS).

1. Nové triedy S6 a S7

Rozšírili sa klasifikačné kategórie z rozmedzia SB – S5 na SB – S7, vrátane zahrnutia príslušných podkategórií.

Obidve nové kategórie S6 a S7 obsahujú požiadavku na vodeodolnosť celej obuvi (nielen jej vrchnej časti), ktorá sa po novom označuje ako WR. Inak by bola kategória S6 rovnaká ako S2 a S7 rovnaká ako S3. Jediný rozdiel je teda v tom, že kategórie S6 a S7 majú vyššiu úroveň ochrany proti presiaknutiu vody.

Dá sa teda povedať, že kategória:

  • S6 má rovnaké požiadavky ako S2 + WR (vodeodolnosť celej obuvi)
  • S7 má rovnaké požiadavky ako S3 + WR (vodeodolnosť celej obuvi)

2. Doplnkové ochrany

Doplnkové ochrany rozširujú základný stupeň ochrany topánok. Môže ísť o vodeodolnosť, odolnosť proti prepichnutiu klincom a podobne. Doplnkové ochrany majú tiež svoje označenie a nová norma ich rozšírila o viaceré varianty, ktoré tu uvádzame.

Doplnková ochrana vodeodolnosť: WRU sa mení na WPA a WR

Vodeodolnosť topánky sa podľa starej normy označovala ako WRU (Water Repellent Upper). Testoval sa však iba samotný vrchný materiál, nie obuv ako celok. Podľa novej normy sa označenie WRU, teda vodeodolnosť vrchného materiálu, mení na WPA (Water Penetration and Absorption) a pribudla doplnková ochrana WR (Water-Resistant), ktorá označuje vodotesnosť celej obuvi.

Požiadavka na odolnosť vrchného materiálu topánky proti vode (WPA) sa týka kategórií S2, S3, S6 a S7. Požiadavka na odolnosť celej topánky proti vode (WR) sa týka len nových kategórií S6 a S7.

Doplnková ochrana odolnosť proti prepichnutiu: K označeniu P pribudli PS a PL

Topánky odolné proti prepichnutiu sa označovali písmenom P. Po novom sa toto označenie rozšírilo o dve kategórie, ktoré nám objasňujú aj to, z akého materiálu je vyrobená planžeta, resp. ochranná stielka a aká veľkosť klinca bola pri testoch použitá (L = large, S = small). Predchádzajúce označenie P sa tak rozšírilo o triedu PL a PS.

  • P = oceľová stielka proti klincom, s priemerom skúšobného klinca 4,5 mm
  • PL = nekovová stielka proti klincom, s priemerom skúšobného klinca 4,5 mm
  • PS = nekovová stielka proti klincom, s priemerom skúšobného klinca 3 mm

L = large, resp. veľký klinec, S = small, resp. malý klinec

Kategória S1

Kategória S1 bola často uvádzaná aj s ochranou proti prepichnutiu klincom (P) – označenie potom vyzeralo ako S1P. Úroveň ochrany S1 bude stále viditeľná s príponou P, keďže však testy na ochranu proti klincom boli rozšírené na P, PL a PS, kategóriu S1 bude možné špecifikovať s týmito doplnkami: S1P, S1PL a S1PS.

Kategórie S2 a S4

Kategórie S2 a S4 nemajú požiadavku na ochranu proti prepichnutiu.

Kategória S3, S5 a S7

Kategórie S3, S5 a S7, ktoré už obsahujú požiadavky na ochranu proti klincom, získavajú označenie podľa typu ochrany. Napríklad kategóriu S3 označujeme ako S3, S3L a S3S. Rovnakým spôsobom sa označujú aj kategórie S5 a S7.

  • S3 = oceľová ochrana proti klincom
  • S3L = nekovová (kevlarová) ochrana proti veľkým klincom (L = large)
  • S3S = nekovová (kevlarová) ochrana proti malým klincom (S = small)

Bezpečnostná obuv - norma EN ISO 20345

Zdroj: VMfootwear.cz

Ďalšie zmeny podľa novej normy

Zrušené označenie protišmykovosti

Označenie protišmykovej podrážky SRA, SRB a SRC sa úplne zrušilo. Skúška sklzu podobná SRA (test na keramickej dlaždici s čistiacim prostriedkom) je súčasťou základnej požiadavky na certifikáciu, preto nemá žiadne špeciálne označenie.

Okrem základnej certifikácie sa môže vykonať ešte jeden test sklzu (na keramickej dlaždici s glycerínom), ktorý je následne označený SR (Slip Resistance).

Dodatočné požiadavky na ochranu – 6 nových označení a kódov

Počet dodatočných požiadaviek, resp. doplnkových ochrán, ktorých bolo pôvodne 12, vzrástol na 18. Niektoré boli odstránené a stali sa súčasťou základnej certifikácie, zatiaľ čo iné boli pridané. Nový zoznam vyzerá takto:

A – Antistatická obuv
AN – Ochrana členku
CI – Izolácia podošvy proti chladu
HI – Tepelná izolácia podošvy
CR – Odolnosť proti prerezaniu
E – Absorpcia energie v oblasti päty
FO – Odolnosť voči pohonným látkam
LG – Rebríkový úchyt
M – Metatarzálna ochrana priehlavku
WR – Vodeodolnosť
WPA – Prienik a absorpcia vody
C – Čiastočne vodivá obuv
P – Odolnosť proti perforácii (kovová vložka, veľký klinec)
PL – Odolnosť proti perforácii (nekovová vložka, veľký klinec)
PS – Odolnosť proti perforácii (nekovová vložka, malý klinec)
SC – Absorpcia úderov na špici, odolnosť proti oderu krycej špičky
HRO – Žiaruvzdorná podošva, odolnosť proti kontaktnému teplu
SR – Odolnosť proti pošmyknutiu (keramická dlažba s glycerínom)

Odolnosť proti olejom – nové označenie FO

Požiadavka na odolnosť podrážky proti uhľovodíkom (oleje, benzín atď.) bola predtým povinnou súčasťou pre kategórie S1 až S5. Podľa novej normy už označenie FO podlieha dodatočnému testu, ktorý sa vykonáva pri topánkach určených do takéhoto prostredia.

Rebríkový úchyt LG

Predtým bol rebríkový úchyt, teda podrážka prispôsobená na chôdzu po rebríku, zahrnutý do normy na topánky určené pre hasičov. Teraz je možné používať ho ako nepovinnú dodatočnú požiadavku pre všetku bezpečnostnú obuv.

Odolnosť proti oderu krycej špičky SC

Obuv s označením SC podlieha testu odolnosti proti oderu s 8 000 cyklami, pri ktorom nesmie vykazovať žiadne známky predratia.

Zabezpečte si bezpečnostnú obuv, ktorá spĺňa normy

Či už ste zamestnávateľ, ktorý chce zabezpečiť najvyššiu možnú ochranu pre svojich zamestnancov, alebo zamestnanec, ktorý hľadá pohodlie a bezpečnosť na každodennej báze, na Ľubica.sk nájdete širokú ponuku bezpečnostnej obuvi, ktorá spĺňa aj tie najprísnejšie normy.

Nezabudnite, že investícia do kvalitnej bezpečnostnej obuvi nie je len záväzkom k bezpečnosti, ale aj k vášmu pohodliu a zdraviu na pracovisku.