Ako odstrániť živicu z oblečenia a rúk
Akokoľvek kvalitné môže byť pracovné či outdoorové oblečenie, stále je potrebné sa oň adekvátne starať. To, že sa pri práci alebo inej činnosti zašpiníme, sa môže udiať skutočne rýchlo, avšak zbaviť sa škvŕn, to už môže predstavovať väčší problém. Živica je spolu s čokoládou a vínom jednou z najodolnejších škvŕn, s ktorou sa môžete stretnúť, a jej rozpustenie môže vyžadovať náročný boj. V článku sa preto pozrieme na spôsoby, ako môžete účinne odstrániť živicu z oblečenia a rúk tak, aby nedošlo k poškodeniu.

Čo je živica?

Živica je organická látka, ktorá pri kontakte so vzduchom tuhne. Je charakteristická svojou priehľadnou alebo priesvitnou konzistenciou a tým, že je extrémne lepkavá. Je rastlinného pôvodu a získava sa zo stromov (borovíc alebo ihličnanov), ale dá sa získať aj umelo polymerizačnými reakciami.

Je to zlúčenina používaná pri výrobe lakov, nábytku a lepidiel kvôli svojim lepiacim vlastnostiam. To ale nanešťastie pre naše odevy spôsobuje, že sa z nich veľmi ťažko odstraňuje.

Ako odstrániť živicu z rúk?

Pri práci so živicou sa vám skôr či neskôr dostane na ruky alebo pokožku. Živica však môže spôsobiť určité podráždenie a zápal kože a ak sa nelieči správne, môže viesť k ekzému a dermatitíde. Preto je dobré poznať triky, ako účinne a rýchlo odstrániť živicu z pokožky.

  • Zmiešajte soľ so sódou bikarbónou

Vyskúšajte domáci tip v podobe soli zmiešanej so sódou bikarbónou. Ponorte si ruky do misky so soľou a sódou bikarbónou, vyberte ich a potom ich jemne pretrite. Postupne sa živica nahromadí a vytvorí malé zhluky. Zhluky uľahčujú odstránenie živice. Ak je však živica na vašich rukách stále trochu mokrá, vymeňte soľ a sódu bikarbónu za kúsok zubnej pasty.

  • Vyskúšajte čistenie denaturovaným alkoholom

Denaturovaný alkohol je zmesou etanolu a rôznych tekutých prísad, ktoré pôsobia ako denaturačné látky. Denaturovaný alkohol je známy aj ako metylalkohol.

Navlhčite kozmetický tampón v alkohole, potom utrite povrch nečistôt a nechajte pôsobiť pol hodiny. Dôležitou vlastnosťou odstraňovania živice týmto spôsobom je, že škvrna neodíde okamžite, ale až po určitom čase. Ak bol výsledok neúplný, zopakujte kroky znova. Aby ste sa zbavili nepríjemného zápachu, posypte ošetrenú časť citrónovou šťavou a oblečenie vyperte.

  • Odstráňte škvrny pomocou octu

Ďalším prostriedkom, ktorý môžete vyskúšať, je použitie octu. Ide o prírodnú látku a je bezpečný. Typ octu, ktorý použijete, nie je dôležitý a môžete použiť čokoľvek, čo máte v skrini. Môže to byť balzamikový ocot, jablčný ocot, či obyčajný ocot na varenie. Vezmite misku a nalejte časť octu do misky. Potom si vezmite papierovú utierku alebo čistú handričku, namočte ju do octu a poriadne ňou ruky vydrhnite.

Dôležitá je prevencia

Zároveň odporúčame pri práci so živicovým lepidlom myslieť na prevenciu a používať ochranné rukavice, ktoré ochránia vašu pokožku pred znečistením. Vybrať si môžete z bohatej ponuky pracovných rukavíc z ponuky Ľubica.sk.

Ako odstrániť živicu z oblečenia?

Ak sa vám podarilo zašpiniť si od živice oblečenie alebo iné predmety potiahnuté látkou, máte tiež niekoľko možností, ako si so škvrnou poradiť.

  • Siahnite po acetóne

Na odstránenie živice môžete použiť acetónový produkt, napríklad odlakovač na nechty. Vyhnite sa príliš silnému treniu oblečenia acetónom, pretože by to mohlo spôsobiť, že sa škvrna usadí vo vláknach a nebude možné ju odstrániť. Odev následne vyperte.

  • Účinný môže byť aj horúci vzduch

Ďalším spôsobom, ako odstrániť živicu z oblečenia, je použitie horúceho vzduchu zo žehličky alebo fénu. Použite teplo fénu priamo na živicu v bezpečnej vzdialenosti, kým sa nezahreje. Potom, keď si všimnete, že sa škvrna topí, použite vatu s acetónom alebo alkoholom na jej odstránenie. Žehličku môžete použiť aj nepriamo umiestnením handričky medzi odev a spotrebič.

  • Vyskúšajte vaječný bielok

Vyzerá to ako vtip, ale nie je. Ide o jednoduchý spôsob, keďže vajíčka pravdepodobne má doma väčšina ľudí. Vaječný bielok skutočne dokáže odstrániť živicové škvrny z jemných odevov, čo sa môže zísť najmä pri vlnených alebo hodvábnych odevoch.

Najprv oddeľte žĺtok od bielka. Naneste vaječný bielok priamo na škvrnu, nechajte chvíľu pôsobiť a po pár minútach opláchnite.

Ako odstrániť živicové škvrny z bieleho oblečenia?

Ak sa živicová škvrna nachádza na vašich bielych odevoch, použite bielidlo. Buďte však pri jeho používaní opatrní, bielidlo môže byť nebezpečné pri kontakte s pokožkou a dokonca poškodiť niektoré tkaniny.

Namočte tampón alebo gázu do bielidla a naneste ho priamo na škvrnu. Ak živicová škvrna naďalej odoláva, rozpustite trochu bielidla vo vode a odev na niekoľko hodín namočte do zmesi, ale nepreháňajte to. Po uplynutí tejto doby odev zo zmesi vyberte a opláchnite mydlom a vodou. Následne ho ešte dajte vyprať, a škvrny by tak mali úplne zmiznúť.

Čo ak škvrna stále odoláva?

Ako môžete vidieť, existuje veľa spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť odstrániť škvrny od živice z vášho oblečenia a pokožky. V niektorých prípadoch, najmä keď sa škvrna neočistí včas, sa však môže stať, že ani vyššie spomenuté odporúčania nezaberú.

V tom prípade nezúfajte, raz za čas predsa treba zainvestovať a vymeniť ošúchané a zašpinené pracovné oblečenie za nové kúsky. Na ľubica.sk nájdete veľký výber pracovných odevov v rôznych štýloch a veľkostiach za výhodné ceny. Prezrite si náš sortiment a neváhajte nás v prípade potreby kontaktovať.