Takto vyčistíte nielen škvrny od potu na oblečení
Vykonávate manuálne zamestnanie alebo len občas čo-to opravíte vo vlastnej domácnosti? Potom to poznáte – práca = námaha. Vtedy sa človek zapotí. Stačí trochu nečistôt či potu a na oblečení to už vidno. Ako sa zbaviť rôznych škvŕn, ktoré vznikajú pri práci?

Ako očistiť škvrny na oblečení?

Aj keď oblečenie určené na prácu znesie aj tvrdšie zaobchádzanie a ťažšie podmienky, môže sa ľahko stať, že vám pri maľovaní kvapne farba, obtriete si nechtiac do nohavíc mastné ruky, či sa len tak pri namáhavej práci spotíte a ostanú vám nepekné žlté škvrny.

Škvrny na oblečení môžu byť nepríjemne odolné, ale nemusia zostať trvalou súčasťou vášho odevu. Dokonca aj notoricky známe škvrny od oleja, červeného vína alebo atramentu sa dajú z väčšiny látok odstrániť. Pri všetkých škvrnách je však dôležité konať rýchlo a miesto ošetriť čo najskôr.

Čistenie podľa typu škvŕn

Škvrny od krvi

K takýmto škvrnám môžu často nedopatrením dôjsť najmä ľudia pracujúci v zdravotníckom odvetví. Na odstránenie krvavých škvŕn nepotrebujete nič luxusné ani drahé. Ak je krvavá škvrna čerstvá, opláchnite uniformu pod studenou vodou. Je dôležité nepoužívať horúcu vodu – spôsobí to usadzovanie krvi v látke. Pomocou handričky alebo špongie škvrnu osušte a potom ihneď vyperte.

Biely ocot:

Ďalším trikom, ako sa zbaviť škvŕn od krvi, je naliať na škvrnu biely ocot. Nechajte ocot nasiaknuť 10 minút a potom ihneď vyperte.

Coca-Cola:

Ešte jednoduchší trik je použiť Coca-Colu, najlepšie cez noc, a potom vyprať.

Škvrny od farby

Maliari bežne používajú tri rôzne typy farieb: akryl, olej a latex. Ak si nie ste istí, o aký typ farby ide, môžete na bielu handru naliať trochu liehu a zafarbené miesto utrieť. Ak sa farba prenesie z oblečenia na handru, potom pracujete s latexom, čo je lepší prípad. Ak sa farba týmto spôsobom neprenesie, budete musieť použiť nejakú formu odstraňovača farieb alebo riedidlo.

Ako odstrániť latex:

Obráťte časť oblečenia naruby a opláchnite pod vlažnou vodou. Naneste trochu pracieho prostriedku alebo odstraňovača škvŕn z bielizne priamo na zašpinené miesto, vydrhnite, v prípade potreby zopakujte a potom ho vložte do práčky.

Ako odstrániť akryl a olej:

Pomocou riedidla a handry očistite natreté miesto. Natierajte škvrnu, kým farbu nedostanete von. Oblečenie následne vyperte samostatne.

Mastné škvrny

Mastné škvrny od oleja sa vám môžu pritrafiť najmä pri mechanických prácach. Ak pracujete s autami, strojmi alebo sa pri práci jednoducho ľahko zamastíte, skúste tieto tipy.

Detský púder alebo kukuričný škrob:

Naneste slušné množstvo ktoréhokoľvek zo spomenutých produktov na mastné miesto, najmä ak je maz hustý alebo tekutý. To odsaje mastnotu a potom pomocou lyžice utriete prášok naplnený tukom. Aplikujte odstraňovač škvŕn a hoďte ho do práčky na silný program, ktorý odstráni zvyšnú mastnotu.

Sóda bikarbóna:

Sóda bikarbóna sa považuje za hlavný produkt na odstraňovanie mastnoty a oleja z pracovných odevov. Začnite očistením prebytočného oleja handričkou. Potom si na olejovú alebo mastnú škvrnu nasypte jedlú sódu. Nechajte svoj pracovný odev na pokoji dvadsaťštyri hodín. Po jednom dni škvrnu pretrite a vyčistite kefou alebo uterákom. Na dokončenie procesu pridajte ocot a vodu do oblasti škvrny a pretrite.

Namáčanie a čistenie:

Na túto prácu môžete použiť tekutý prostriedok na riad, prací prostriedok alebo odstraňovač škvŕn. Nalejte mydlo podľa vlastného výberu a použite starú zubnú kefku na čistenie miesta. Pamätajte, že je vždy najlepšie vydrhnúť oblečenie zvnútra, kdekoľvek sa škvrna zachytila. Oblečenie perte samostatne alebo s iným mastným oblečením. Sušte pri nízkej teplote.

Škvrny od potu

Ku škvrnám od potu môže dojsť každý, nezávisle od toho, akú prácu vykonáva. Je to jedna z bežných škvŕn na oblečení. Tu je návod, ako tento typ škvŕn účinne odstrániť.

Citrón alebo ocot:

Namočte odev v rovnakých častiach citrónovej šťavy a vody, a potom konkrétnu oblasť poriadne vydrhnite. Vyperte oblečenie a sledujte rozdiel. Citrón môžete nahradiť aj octom. Nalejte trochu priamo na škvrnu od potu, votrite a hoďte do práčky.

Zadovážte si kvalitné oblečenie

Keď si kupujete nové pracovné oblečenie, posledná vec, ktorú chcete je, aby sa zničilo už po niekoľkých použitiach. S týmito šikovnými riešeniami si však ľahko poradíte aj s väčšími znečisteniami a škvrnami na svojom pracovnom oblečení.

Ak však napriek všetkým radám budete v budúcnosti potrebovať vymeniť svoj pracovný odev, v ponuke Ľubica.sk nájdete celý rad produktov za dostupné ceny. Pracovné oblečenie od Ľubice je mimoriadne kvalitné a odolné, preto si môžete byť istí, že nájdete dobrého spoločníka na vašu prácu. Prezrite si ponuku Ľubica.sk a vyberte si to pravé pre vaše potreby.