Ako zabrániť zápachu a poteniu nôh v pracovnej obuvi? Poradíme vám
Pracovať celé dni v uzavretých pracovných alebo bezpečnostných topánkach nemusí byť pre každého komfortné. Čo robiť v prípade, ak vás trápi potenie nôh v pracovnej obuvi, respektíve trpíte nadmerným potením? Ako môžeme s potením nôh bojovať? Poďme sa spoločne pozrieť na príčiny potenia nôh a ukázať si spôsoby, ako môžeme potenie obmedziť.

Príčiny potenia nôh

Potenie je prirodzený fyziologický jav, ktorým sa organizmus chráni pred prehriatím. Potíme sa z dôvodu vyšších teplôt, pri zvýšenej fyzickej aktivite, ale aj pri rôznych emocionálnych podnetoch, či už negatívnych alebo pozitívnych (napríklad aj keď prežívame veľkú radosť). Zvýšené potenie zvykne byť často genetické, no môžeme ho zaznamenať aj pri strese, tréme, panických stavoch, obezite, hormonálnych zmenách či metabolických poruchách.

Na emocionálne podnety reagujú aj potné žľazy na chodidlách. Práve na nich sa nachádza spomedzi všetkých častí nášho tela najviac potných žliaz, preto ľudské chodidlo dokáže vyprodukovať až pol litra potu denne.

Prečo potenie nôh spôsobuje zápach chodidiel?    

Malé percento ľudí trápi nadmerné potenie nôh, tzv. hyperhidróza, ktorá sa prejavuje neustále vlhkými a studenými nohami. Zvýšená vlhkosť spôsobuje rozklad pokožky, čo umožňuje baktériám jednoducho prejsť dovnútra kože.

S nadmerným potením sa často spája výrazný zápach. Pritom samotný pot ani nohy nezapáchajú, ale zápach vzniká rozkladom potu a vplyvom baktérií. Ak si k tomu pridáme uzavretú obuv, vzniká ideálne prostredie na množenie rozličných plesní, a môže dôjsť k vzniku ekzémov a mykóz.

Zápach nôh má aj ďalšie príčiny:

  • nosenie rovnakej obuvi každý deň,
  • nedostatočná hygiena,
  • dlhodobé státie na nohách,
  • spomínaný stres či hormonálne zmeny.

Nohy sa nám potia aj v zime, keď častejšie nosíme uzavreté topánky. Mnohé profesie si však vyžadujú nosenie uzavretej obuvi aj počas leta.

Čo teda robiť, ak potrebujeme minimalizovať potenie a zápach nôh? Ponúkame vám niekoľko rád a tipov, ktoré vám pomôžu tento problém vyriešiť, alebo aspoň zmierniť.

potenie noh

Zdroj: Shutterstock.com

Nepodceňujte starostlivosť o topánky

Tie isté uzavreté topánky by ste nemali nosiť každý deň. Je potrebné ich striedať, pretože pot v topánkach schne až 24 hodín. Ak máte možnosť vyložiť ich na slnko, je to vždy lepšie ako nechávať topánky schnúť v uzavretej miestnosti.

Topánky si vyberajte z materiálov, ktoré sú prírodné, napríklad nubuk, velúr či hydrofóbna textília mesh. Dokonca ani celokožené topánky nie sú priedušné, lepšie je vyberať ich v kombinácii s textíliou. Pri nadmernom potení topánky pravidelne dezinfikujte alkoholom, vytierať ich môžete roztokom ajatínu a takisto sa odporúča používať špeciálne antimykotické spreje.

Spreje proti poteniu nôh

V rámci starostlivosti o obuv a pre zmiernenie zápachu vnútra topánok, odporúčame používať aj deodoranty a antiperspiranty s obsahom nanočastíc striebra, ktoré eliminujú zápach v obuvi a zabraňujú množeniu mikroorganizmov. Niektoré spreje môžete použiť aj na ponožky. Vďaka ich liehovej báze nezostáva obuv vlhká.

Vložky do topánok

Pracovné a bezpečnostné topánky sa často dodávajú s vyberateľnými vložkami. Tieto je ale vhodné častejšie vymieňať a zabrániť tak množiacej sa vlhkosti. V súčasnosti sa vyrábajú kvalitné anatomické vložky s antibakteriálnou úpravou.

Častejšia výmena ponožiek

Ak vám charakter práce neumožňuje striedať topánky, skúste striedať počas dňa niekoľko ponožiek. Ponožky by ste mali nosiť z prírodných materiálov, s čo najväčším podielom bavlny. Ideálna farba je biela.

Ponožky zo 100% bavlny však nemusia byť najlepším riešením - síce dobre sajú pot, no pomaly schnú, preto môžete mať pocit vlhkých nôh. Zápach je pri nich ale menší ako pri ponožkách s prímesami syntetických materiálov. Určite sa však vyhnite prímesiam s nylonom.

Pracovné ponožky obsahujú rôzne zmesi materiálov, ako sú bambus, polyamid, elastan, a to aj v kombinácii s bavlnou. Tieto materiály schnú omnoho rýchlejšie, no zápach je väčší.

Ponožky nenoste v žiadnom prípade dvakrát po sebe. V ponožkách so syntetickými prímesami môžu huby spôsobujúce mykózu prežiť dokonca aj počas prania, preto sa odporúča prať ich v zriedenom roztoku ajatínu.

sprej proti poteniu noh

Zdroj: Shutterstock.com

Starostlivosť o nohy

V neposlednom rade je nevyhnutné správne sa starať o naše nohy. Treba si ich umývať minimálne raz za deň, pri zvýšenom potení aj viackrát denne. Vyhýbajte sa mydlu a sprchovému gélu, ktoré odstraňujú kyslé pH z chodidiel. Práve toto kyslé pH zabraňuje tvorbe baktérií.

Dbajte na to, aby ste nohy dôkladne vysušili, najmä medzi prstami. Až na úplne suché nohy si oblečte čisté ponožky, prípadne aplikujte vhodný prípravok. Ruky si dôkladne umyte.

Na nohy si môžete aplikovať roztoky proti mykóze, kvalitné antiperspiranty, dezinfekčné spreje, ktoré neničia prirodzené pH, chladivé gély alebo púdre s protiplesňovými účinkami. S deodorantmi tiež opatrne - väčšina z nich len prekrýva zápach a v skutočnosti nepomáha.

Domáce recepty na potenie nôh

Bylinkové kúpele a čaje

Jednoduchá a účinná je aj pomoc prírody. Pri pravidelnom a dlhodobom používaní byliniek zaznamenáte výsledky. Na potenie pomáha pravidelný kúpeľ nôh v odvare z mäty alebo šalvie. Nohy nechajte vo vode približne štvrťhodinku. Pomáha aj pitie šalviového čaju – dve-tri šálky denne, z toho jednu pred raňajkami.

Vyskúšať môžete kúpeľ nôh s dvoma vreckami čierneho čaju, ktorý obsahuje taníny potláčajúce potenie. Kyselina triesovinová obsiahnutá v čiernom čaji zase ničí baktérie.

Za výborný protiplesňový prípravok sa považuje čajovníková silica – je účinná proti hubovým aj plesňovým infekciám, takisto proti bakteriálnym a mikrobiálnym infekciám. Večerný kúpeľ s pár kvapkami silice je tak ideálnym riešením.

potenie noh domace recepty

Zdroj: Shutterstock.com

Ocot, slané kúpele a sóda bikarbóna

Aj keď by ste to nepovedali, ocot je na nohy veľmi prospešný. Stačí, ak si do litra vody pridáte jednu lyžicu vínneho či jablčného octu. Nohy si môžete oplachovať alebo si ich týmto roztokom postrekovať pomocou rozprašovača, ideálne po sprche. Ocot neutierajte, nohy nechajte voľne vyschnúť. Rovnako prospešné sú aj slané kúpele.

Pomocou jablčného octu odstránite aj pleseň na nechtoch. Kyselina octová pomáha vybieliť žlté nechty na nohách a zastaviť šírenie infekcie. Nálev si vytvoríte tak, že zmiešate jeden diel octu a dva diely teplej vody. Nohy namáčajte približne 20 minút denne.

Ako púder na nohy pri liečbe mykózy nechtov možno použiť aj sódu bikarbónu. Na dôkladne čisté nohy si nasypte trocha sódy a oblečte si čisté ponožky. Sóda týmto spôsobom odvádza vlhkosť.

Alpa

V núdzovom prípade je povolené použiť alkohol, ktorý dezinfikuje a zároveň zabraňuje nadmernému poteniu nôh. Ak si nohy potriete napríklad alpou, rýchlejšie vám vyschnú. Tento spôsob však aplikujte výnimočne, pretože alkohol príliš vysúša pokožku.

Tip na prírodný deodorant

Ak hľadáte prírodný deodorant na nohy, skúste siahnuť po deodorante na nohy s nadmernou potivosťou a účinný proti zápachu. Obsahuje bylinný komplex arniky, šalvie a dubovej kôry. Je na liehovej báze, no obsahuje prísadu na vysušenie pokožky a antimikrobiálne zložky. Nájdete ho aj na našom e-shope, rovnako ako ďalšie výrobky a doplnky, ktoré vám pomôžu lepšie zvládať každodenné nosenie pracovnej obuvi.