Aké parametre by malo spĺňať zváračské oblečenie?
Či už sa zváraniu venujete profesionálne alebo zvárate doma pre vlastné potreby, nikdy nepodceňujte bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Pri zváračskej činnosti sa kladú vysoké požiadavky na osobné ochranné pracovné prostriedky, ktoré musia spĺňať prísne bezpečnostné normy.

Zváranie predstavuje riziká

Pri zváraní vzniká celý rad nebezpečných situácií. Riziká predstavujú najmä:

 • pôsobenie infračerveného žiarenia,
 • pôsobenie ultrafialového žiarenia, ktoré je karcinogénne,
 • dym zo zvárania,
 • rozstreky kovov,
 • kontakt s teplom a plameňom,
 • riziko úrazu elektrickým prúdom.

Špeciálne oblečenie a obuv minimalizujú tieto riziká a chránia vás pred možnými úrazmi.

Oblečte sa na zváranie

Táto profesia si vyžaduje špeciálne pracovné oblečenie, zváračské rukavice, zváračskú obuvdoplnky, ktoré sú spracované z kvalitných materiálov. Pri práci vám zabezpečia dostatočný komfort, no predovšetkým vás chránia pred rizikami spojenými s týmto povolaním.

Odev pre zváračov je vyhotovený z materiálov, ktoré spomaľujú horenie alebo z kože. Materiály sú antistatické.

Aké parametre musí spĺňať zváračské oblečenie?

Zváračské oblečenie musí spĺňať požiadavky normy STN ISO 11611. Odevy certifikované podľa tejto normy sa radia do dvoch tried:

 • Trieda 1 – týka sa zvárania s nízkym sálavým teplom a malým množstvom rozstreku kovov,
 • Trieda 2 – týka sa zvárania s vysokým sálavým teplom a desaťnásobným rizikom rozstrekov.

Podľa vykonaných skúšok ochranného zváračského odevu bude mať odev okrem normy a triedy uvedené označenie A1 a/alebo A2:

 • A1: odev spĺňa požiadavky pre obmedzené šírenie plameňa pre povrchové vznietenie,
 • A2: odev spĺňa požiadavky pre obmedzené šírenie plameňa pre okrajové vznietenie (odspodu, z dolného okraja).

Pri zváračských odevoch môžete nájsť aj ďalšie označenie pozostávajúce z kódu písmen a čísel (napríklad B1-B3 konvekčné teplo, C1-C4 sálavé teplo, D1-D3 rozstreky roztaveného hliníka, E1-E3 rozstreky roztaveného železa, F1-F3 kontaktné teplo).

Toto označenie uvádza úroveň ochrany proti uvedeným rizikám, pričom 1 označuje malé riziko a 4 označuje riziko extrémneho vystavenia. Ide o označenie podľa normy STN ISO 11612, ktorá stanovuje požiadavky na ochranu proti teplu a plameňu.

Zváračské montérky: Ochrana spodnej časti

Zváračské nohavice, resp. montérky pre zváračov sa najčastejšie vyrábajú do pása, ale nájdete ich aj vo vyhotovení s trakmi či náprsenkou. Majú zdvojený materiál v oblasti kolien, čo je praktické v prípade, ak zvárač pracuje v kľaku. Spodná časť býva často predĺžená, čím sa prekryje obuv.

Sú vybavené prednými aj zadnými vreckami, prípadne pútkami na kladivo alebo pracovný nôž.

Nohavice môžu mať zosilnený šev v rozkroku. Ak si to charakter práce vyžaduje, sú k dispozícii aj s reflexnými prvkami alebo so zateplením.

zváračské montérky

Blúzky a zváračské bundy: Ochrana vrchnej časti

Zváračské blúzybundy pre zváračov sú takisto nehorľavé a antistatické, mávajú zdvojené lakte, nastaviteľné manžety na rukávoch, praktické vrecká a kryté zapínanie.

V našej ponuke nájdete aj vysoko kvalitnú koženú bundu pre zváračov Portwest , ktorá ponúka ochranu pri zváraní triedy 2.

zváračská bunda

Zváračské kombinézy: Dva v jednom

Zváračské kombinézy alebo overaly sú alternatívou nohavíc a blúz. Vyznačujú sa komfortom, majú nastaviteľný pás aj manžety rukávov.

Zváračské rukavice: Chráňte si pri práci aj ruky

Pri zváraní je nevyhnutné chrániť si ruky, ktoré sú vystavené nebezpečenstvu ako prvé. Rukavice chránia ruky aj zápästia. Minimálna dĺžka zváračskej rukavice je 300 mm. Rukavice musia prejsť skúškami normy EN 388 (mechanická ochrana) a EN 407 (tepelná ochrana), aby získali certifikáciu a dosiahli zhodu podľa normy EN 12477 (norma pre zváranie).

Zváračské rukavice musia chrániť pred rizikami, ktoré sú pre toto povolanie typické, preto patria do kategórie 2.

Zváračské rukavice sa delia na dva typy:

 • Typ A: Ochrana proti teplu je účinnejšia. Flexibilita a obratnosť nie sú prioritou. Tento typ je určený na všetky postupy zvárania okrem zvárania TIG.
 • Typ B: Zameriava sa na flexibilitu a obratnosť. Ochrana proti teplu je nižšia ako pri type A. Rukavice sú vhodné na zváranie metódou TIG.

zváračské rukavice

Zváračské zástery

Zváračská zástera predstavuje základnú ochranu pri zváraní. Dá sa jednoducho a rýchlo navliecť cez krk alebo cez ramená. Vyrába sa z hrubej bavlny alebo hovädzej štiepanej kože, ktorá má hrúbku do 2,4 mm.

Zástery nájdete v rôznych dĺžkach a šírkachrozličných strihoch. Chránia celý váš trup až po kolená a niektoré chránia aj vaše plecia a vrchnú časť ramien.

Zváračské rukávniky, gamaše či kapucne

Čím väčšiu časť tela zahalíte do ochranného odevu, tým menšia je pravdepodobnosť úrazu. Zváračské rukávnikyzváračské gamaše sa zväčša vyrábajú v jednotnej veľkosti. Na vaše ruky a nohy sa pripevnia pomocou praciek, ktorými sa prispôsobuje ich šírka. Pri práci ich takmer necítite a môžete sa voľne pohybovať.

Zváračské kapucne sa vyrábajú z kože alebo nehorľavej bavlny. Predstavujú vynikajúcu ochranu hlavy, krku a ramien.

Nezabudnite na zváračské topánky

Zváračské topánky si môžete vybrať z kategórie pracovnej obuvi (O – bez ochrannej špičky) alebo bezpečnostnej obuvi (S – s ochrannou špičkou).

Úroveň ochrany bezpečnostnej obuvi pre zváračov stanovuje norma ISO 20345. Jej základné požiadavky sa kladú na vrchný materiál a špičku. Ochranný kryt špičky musí odolať nárazu do 200 J a tlaku minimálne 15 kN.

Rozhodujúca je aj protišmykovosť podrážky (SRC) a antistatickosť obuvi (A). Obuv, ktorá spĺňa iba základné požiadavky normy, je označená triedou ochrany SB. Ďalšie triedy ochrany (S1 až S3) rozširujú tieto základné požiadavky o špecifické vlastnosti – napríklad zvršok odolný proti prerezaniu (CR) alebo podrážka odolná voči teplu do 300 stupňov (HRO).

zváračské topánky

Nepodceňujte dostatočnú ochranu

Zváranie je činnosť, pri ktorej je nevyhnutné nosiť odevy, ktoré prekrývajú vystavené časti tela a zároveň ich chránia.

Ani pri horúčave nepodceňujte vhodný výber oblečenia. Špeciálne zváračské oblečenie zabezpečujúce kvalitu materiálov, pohodlné nosenie a spĺňajúce bezpečnostné normy si môžete vybrať na našej stránke ľubica.sk.