Pracujete v garáži alebo v dielni? Tu sú tipy, ako sa zbaviť škvŕn od nafty, oleja, hrdzi či lepidla
Ak ste si vybrali povolanie automechanika alebo trávite svoj voľný čas v garáži či dielni, nevyhnete sa škvrnám od nafty, oleja, hrdze či lepidla. Odstránenie týchto škvŕn nie je jednoduché, a ak sa vám nepodarí škvrny správne odstrániť, môže to byť zároveň aj nebezpečné.

Škvrny na oblečení, najmä od horľavých či inak nebezpečných látok, nesymbolizujú len estetickú vadu, no môžu znamenať aj nebezpečenstvo v prípade, ak postihnuté oblečenie včas a správne nevyčistíte. Napríklad škvrny od nafty alebo oleja môžu zvýšiť horľavosť tkaniny, preto je nevyhnutné zaobchádzať s oblečením opatrne a dbať na jeho vyčistenie. Oblečenie s týmito škvrnami, by sa nemalo prať s bežným oblečením a ich odstránenie môže vyžadovať viac ako jeden pokus. Prečítajte si viac o technikách odstraňovania týchto škvŕn z oblečenia.

Čistenie podľa typu škvŕn

Škvrny od nafty

Dalo by sa povedať, že nafta sa na oblečenie lepí viac ako benzín. Nafta má olejový základ a rýchlo sa vstrebáva do tkanín a zanecháva tak nepekné škvrny, ktoré môžu zničiť vaše obľúbené pracovné oblečenie. Preto by ste mali vedieť, ako ich rýchlo a jednoducho odstrániť z oblečenia. Predtým, ako oblečenie so škvrnou od nafty hodíte do práčky, vyskúšajte urobiť niekoľko vecí.

Najskôr na škvrnu priložte papierovú utierku. Dbajte na to, aby ste utierku pritlačili na škvrnu bez trenia, inak by ste mohli škvrnu zväčšiť. Potom na škvrnu naneste odstraňovač škvŕn a opláchnite ju teplou vodou. Ak nemáte bežný odstraňovač škvŕn, môžete použiť aj bežné domáce prísady ako sódu bikarbónu, kukuričný škrob alebo iný absorpčný prášok. Nechajte pôsobiť minimálne 30 minút a potom škvrnu opláchnite. Následne môžete oblečenie vyprať na najvyššom stupni, ktorý je pre danú tkaninu vhodný. Oblečenie nechajte sušiť na vzduchu, nie v sušičke! Ak sa škvrna nevyprala, celý proces zopakujte.

Ako odstrániť zápach nafty?

Zápach nafty v oblečení niekedy zostáva aj po odstránení škvŕn. Nafta obsahuje zlúčeniny síry a dusíka, čo spôsobuje ostrejší zápach, a preto sa len tak ľahko nevytratí. Odporúčame preto oblečenie nechať pár hodín až dní zavesené na čerstvom vzduchu. Ak ani to nepomôže účinný trik, ako sa zbaviť zápachu je použitie citróna, ktorý pohlcuje zápach. Citrón rozkrojte a naneste na škvrnu. Následne nechajte oblečenie vyvetrať na čerstvom vzduchu a vyperte. Upozorňujeme však, že na odstránenie zápachu môže byť potrebných viacero pokusov.

Škvrny od motorového oleja

Ak si zašpiníte oblečenie od motorového oleja nemyslite si, že ho musíte hneď vyhodiť. Môžete sa pokúsiť odstrániť tieto škvrny sami. Mali by ste však vedieť, že odstraňovanie týchto škvŕn nebude jednoduché a budete sa musieť trochu viac snažiť.

Čo spôsobuje, že sa mastné škvrny ťažko odstraňujú? Škvrny sa oveľa ťažšie odstraňujú, keď už sú zaschnuté a usadené. Najúčinnejšie je ak sa pokúsite odstrániť olejové škvrny čo najrýchlejšie. Pri odstraňovaní týchto škvŕn nebudete potrebovať drahé odstraňovače škvŕn. Stačí vám použiť bežný čistiaci prostriedok, ako je napríklad prostriedok na umývanie riadu alebo sódu bikarbónu, detský púder či kukuričný škrob. Postup je jednoduchý. Prostriedok naneste na škvrnu, nechajte pôsobiť a odstráňte kefkou. Nakoniec oblečenie preperte. Škvrna by mala zmiznúť, no ak nie, opäť platí, že postup musíte zopakovať.

škvrny od motorového oleja

Škvrny od hrdze

Škvrny od hrdze patria k najnáročnejším škvrnám na odstránenie z tkaniny, pretože ich niekedy nejde odstrániť bežným praním a stanú sa trvalými. Vzhľadom na chemické zloženie hrdze sú najlepšie na jej odstránenie výrobky na báze kyselín, napríklad citróny. Našťastie väčšina komerčných odstraňovačov na hrdzu je vyrobená s kyselinou šťaveľovou alebo fluorovodíkovou, ktoré sú účinné a bezpečné na odstránenie týchto druhov škvŕn. Všeobecne platí pravidlo, že pri ošetrovaní akéhokoľvek oblečenia je potrebné si prečítať etiketu vybraného výrobku, aby ste sa uistili, že je bezpečné použiť odstraňovač na poškodené oblečenie.

Škvrnu od hrdze je možné odstrániť aj prostredníctvom bežných potravín, ktoré máte doma, ako sú napríklad šťava z citróna a soľ. Na škvrnu od hrdze nasypte soľ a vytlačte na ňu čerstvú citrónovú šťavu. Potom dajte odev na slnko, aby vyschol. Ultrafialové slnečné lúče pomôžu urýchliť reakciu. Následne oblečenie vyperte. S bielymi alebo farebnými tkaninami by ste nemali mať žiadne problémy, ale v prípade tmavších tkanín najprv vyskúšajte citrónovú šťavu na šve alebo inom nenápadnom mieste, aby ste zistili či nedôjde k vyblednutiu alebo vybieleniu.

Škvrny od lepidla

Ak sa vám stane, že si pri práci zašpiníte oblečenie od lepidla nezúfajte. Dôležité je aby ste lepidlo nechali úplne zaschnúť. Pokusy o odstránenie ešte mokrého lepidla môžu ešte viac rozšíriť lepkavé zvyšky po tkanine a spôsobiť tak ďalšie problémy. Preto je veľmi dôležité, aby ste lepidlo nechali uschnúť (po zaschnutí bude číre). Ak chcete proces urýchliť, môžete najskôr vložiť oblečenie na hodinu do mrazničky, aby škvrna vyschla, alebo môžete na ňu priložiť vrecko s ľadom.

Následne skúste pomocou kefky s tuhými štetinami alebo s tupým predmetom, napríklad s koncom lyžice, jemne zoškrabať alebo odlomiť všetko, čo sa dá. Dávajte však pozor, aby ste neškrabali príliš silno a nezničili tak látku. Namočte škvrnu do studenej vody a potom ju jemne vydrhnite vlhkou špongiou. Táto technika by mala stačiť na odstránenie malých škvŕn.

Ak vám však stále zostane trochu zvyškov, vyskúšajte ošetriť miesto acetónom (bežne sa nachádza v odlakovači na nechty). Pomocou vatovej tyčinky alebo handričky namočenej v acetóne jemne potrite škvrnu od lepidla. Snažte sa však, aby sa na látku nedostalo príliš veľa acetónu. Je síce veľmi účinný pri odstraňovaní lepidla z látky a iných materiálov, pri jeho použití však existuje riziko mierneho zafarbenia jemných tkanín. Preto acetón najprv vyskúšajte na malej, menej viditeľnej časti oblečenia.

Po aplikácií acetónu oblečenie vyperte ako zvyčajne. Kým látku vyberiete z práčky, škvrna od lepidla by mala zmiznúť. Tkaninu vysušte na vzduchu. Nepoužívajte sušičku, pokiaľ si nie ste istí, že škvrna úplne zmizla.

Nepodarilo sa Vám škvrnu odstrániť?

Teraz, keď viete o týchto tipoch na odstránenie jednotlivých typov škvŕn, môžete ich uplatniť v praxi. Ak však predsa tieto typy nezaberú je načase vymeniť pracovné oblečenie za nové. Nezabudnite, že v ponuke Ľubica.sk si môžete kedykoľvek vybrať zo širokej škály pracovného oblečenia od rôznych výrobcov.