Starostlivosť o termoprádlo a funkčné oblečenie: Poradíme vám
Termoprádlo a funkčné oblečenie po niekoľkých sezónach používania môže stratiť svoje jedinečné vlastnosti. Tomuto procesu sa síce nedá plne zabrániť, ale dá sa výrazne spomaliť tým, že sa odevu poskytne vhodná starostlivosť podľa odporúčaní výrobcu. Dôležité je tiež vyberať si kvalitné oblečenie ušité s dôrazom na detail a vyrobené z kvalitných materiálov. Prezradíme vám, ako správne prať termoprádlo a funkčné oblečenie, aké sú vhodné pracie prostriedky, a ako ich správne vysušiť a žehliť.

Aké pracie prostriedky použiť?

Predtým ako sa pustíte do prania svojho termoprádla či funkčného oblečenia, je nutné zvoliť vhodný prací prostriedok. Pozrite sa, ktoré pracie prostriedky sú vhodné a ktoré sú nevhodné na pranie tohto typu oblečenia.

Vhodné pracie prostriedky pre pranie termoprádla či funkčného oblečenia:

 • prostriedky určené špeciálne na pranie termoprádla – nielenže ho očistia od nečistôt a pachov bez toho, aby ho poškodili, ale taktiež posilnia aj jeho vlákna a tým obnovia jeho priedušné vlastnosti
 • tekuté pracie prostriedky – majú oveľa jemnejší účinok na vlákna ako bežný prášok na pranie

Nevhodné pracie prostriedky pre pranie termoprádla či funkčného oblečenia:

 • akékoľvek zrnité prášky na pranie – častice práškov môžu narušiť jemnú štruktúru materiálu, resp. môžu upchať póry tkaniny
 • mydlo na pranie – jeho zloženie nie je pre termoprádlo vhodné a môže ho narušiť

Ako prať termoprádlo a funkčné oblečenie?

Teraz, keď už viete aké pracie prostriedky sú vhodné na pranie termoprádla a funkčného oblečenia, môžete sa pustiť do prania.

Vedeli ste, že ak nebudete správne prať tento typ oblečenia, môže prísť o svoje funkcie? Môže stratiť svoju schopnosť odvádzať vlhkosť, čo znamená, že prestane správne udržiavať teplo, ktoré človek produkuje. Pranie týchto výrobkov je v podstate veľmi podobné bežnému praniu kvalitného oblečenia vyrobeného z jemnej tkaniny.

Po zakúpení výrobku si pozorne preštudujte etiketu. Na nej budú uvedené všetky informácie o starostlivosti: ako prať, či je možné pranie v práčke, ako sušiť, či je možné žehliť, atď.

Niekedy však informácie na etikete nestačia. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

pracie symboly na termoprádle

Spôsob prania musíte zvoliť v závislosti od vláknového zloženia tkaniny:

Termoprádlo vyrobené zo syntetiky

Je zakázané použiť chemické čistenie alebo pranie s agresívnymi látkami, ako je chlór alebo iné bielidlá. Zvoľte na svojej práčke šetrný režim a nastavte teplotu na 30 stupňov. Syntetické termoprádlo by ste nemali prať s bežným oblečením. Pred praním odporúčame termoprádlo vložiť do špeciálneho ochranného vrecka na pranie, zníži sa tak účinok trenia o bubon a možné poškodenie.

Termoprádlo vyrobené z vlny (termoprádlo merino)

Vyžaduje si obzvlášť šetrný prístup vzhľadom na jeho krehkú štruktúru. Tieto výrobky sa neodporúčajú prať v práčke. Potrebujú teplotu nižšiu ako 30 stupňov, pretože by sa mohli zraziť. Najlepšie je preto, ak zvolíte na práčke ručné pranie. Použite vlažnú vodu a jemný prací prostriedok. Pri praní sa vyhnite stláčaniu odevov. Je dôležité, aby ste ich po namočení dôkladne opláchli. Problematické môže byť aj ich sušenie. Teplý cyklus sušenia môže taktiež skončiť zrazením bielizne. Najlepším spôsobom je teda nechať ich schnúť prirodzene. Žehlenie sa tiež neodporúča. Pri správnej starostlivosti si merino termoprádlo môže udržať niekoľko rokov.

merino tričko

Ako postupovať pri ručnom praní? Postup prania je jednoduchý:

 • Do umývadla/vane nalejte vlažnú vodu. Vyhnite sa horúcej vode, pretože horúca voda poškodzuje elasticitu tkaniny.
 • Rozpusťte prací prostriedok, ktorý je vhodný pre tento typ oblečenia.
 • Namočte termotkaninu a jemnými pohybmi ju prepláchnite.
 • Prací prostriedok z tkaniny vypláchnite, a to viackrát. Ak prací prostriedok zostane v póroch tkaniny, môže ju upchať a stratí sa tak funkčnosť oblečenia.
 • Odevy nežmýkajte. Vodu z oblečenia nechajte odtiecť prirodzene.

Ako často by sa malo termoprádlo prať?

Keď už viete, ako termoprádlo prať, je dôležité taktiež vedieť ako často ho treba prať. V prvom rade to závisí od toho, ako dlho ho nosíte a aké aktivity v ňom vykonávate. Ak sa oblečenie používa na šport alebo prácu, perieme ho po každom použití. Pri občasnom nosení stačí, ak ho po jednom použití cez noc zavesíte a vyvetráte. Pokiaľ nezačne zapáchať alebo ho nezašpiníte, obmedzte pranie na minimum.

Ak periete termoprádlo príliš zriedka, v póroch sa môžu nahromadiť nečistoty a zhoršia tak jeho kvalitu. Pamätajte, termoprádlo je účinné len vtedy, ak je čisté, pretože dýcha cez póry tkaniva. Na druhej strane však treba dbať na to, že nadmerné pranie termoprádla môže poškodiť jeho vlastnosti. Ak ho príliš často periete, môže rýchlo stratiť svoj tvar a taktiež svoju funkčnosť. Odporúčame ho teda prať 2-3 krát týždenne alebo pri výskyte viditeľných nečistôt.

Frekvencia prania termoprádla závisí aj od materiálu, z ktorého je vyrobené. Vlna zvládne dlhé nosenie, ale je náročnejšia na starostlivosť. Polyesterové zmesi sa ľahšie ošetrujú a možno ich prať častejšie.

Ďalšou vecou, ktorú je potrebné zvážiť, je akákoľvek úprava, ktorú vaše termoprádlo môže mať. Niektoré sú ošetrené tak, aby odolávali zápachu, takže nadmerné pranie môže tieto úpravy narušiť.

Ako správne vysušiť termoprádlo?

Rovnako ako nesprávne zvolený prací prostriedok alebo spôsob prania, zničiť termoprádlo môže aj nesprávne sušenie. Zlým sušením sa môžu vlákna deformovať, stať sa krehkými a stratiť svoju štruktúru. Tomu všetkému sa však dá predísť správnym sušením týchto výrobkov.

Tu sú kľúčové odporúčania:

 • Po vypraní v žiadnom prípade bielizeň nežmýkajte. Štruktúra tkaniny sa môže zdeformovať.
 • Nenoste mokré/vlhké termoprádlo s cieľom nechať ho vyschnúť na tele.
 • V žiadnom prípade neodporúčame sušiť termoprádlo na radiátore, treba ho nechať prirodzene vyschnúť.
 • Najlepšie je ho nechať sušiť pri plusovej teplote vo vetranej miestnosti alebo na balkóne.
 • Termoprádlo sušte tak, že ho zavesíte vertikálne. Pokiaľ je možné nepoužívajte štipce na bielizeň.
 • Počas sušenia sa treba vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu.

Žehliť či nežehliť termoprádlo?

Termoprádlo po vypraní neodporúčame žehliť, pretože vlákna môžu  stratiť svoju štruktúru. Nemusíte sa však obávať, vaše termo oblečenie ostane nepokrčené aj bez žehlenia. Je to vďaka jeho štruktúre tkanín. Vyberte si zmes tkanín, ktorá obsahuje najmenej 65 % polyesteru, aby sa čo najmenej pokrčilo. Ak máte termoprádlo s iným zložením a zdá sa vám po vypraní pokrčené, môžete ho narovnať pomocou naparovača.

Nepodceňujte starostlivosť o termoprádlo a funkčné oblečenie

Starostlivosť o termoprádlofunkčné oblečenie je mimoriadne dôležitá, aby ste ho mohli čo najdlhšie využívať v jeho plnej sile a kvalite. Treba už len dodržiavať vyššie uvedené tipy.

Ak ale máte pocit, že vaše termoprádlo či funkčné oblečenie už neplní svoje funkcie tak, ako by malo, je načase zakúpiť si nový kúsok. V našej ponuke na Ľubica.sk nájdete mnoho kvalitného termoprádla a taktiež funkčného oblečenia.