Poradíme vám, ako vybrať termoprádlo a funkčné oblečenie
Ak vykonávate vo vašej práci intenzívnu fyzickú záťaž, pravdepodobne vám vadí i to, že sa veľa potíte. Pre zamestnancov, ktorí sú v neustálom pohybe však môže byť riešením termoprádlo alebo funkčné oblečenie. Termoprádlo dokáže správne odvádzať vlhkosť a regulovať prenos tepla, čím zabráni prehriatiu, alebo naopak podchladeniu. V článku sa pozrieme na to, aké funkcie plní termoprádlo, aké typy materiálov sú najlepšie a na čo sa zamerať pri výbere.

Čo je to termoprádlo?

Hlavnou funkciou termoprádla je regulovať teplo odvádzaním vlhkosti. Keď máte oblečené termoprádlo a počas intenzívneho pohybu sa potíte, termoprádlo samo o sebe tento pot nehromadí, ale odvádza prebytočnú vlhkosť z tela tak účinne, že jeho nositeľ vlhkosť necíti.  Termoprádlo taktiež udrží teplo v prípade, že sa zrazu  ocitnete v chladných podmienkach a/alebo sa aktívne nepohybujete.

Ako správne vybrať termoprádlo?

Teraz, keď už viete, čo presne termoprádlo je a na čo slúži, poradíme vám, ako si vybrať to správne. Väčšina ľudí venuje pri nákupe termoprádla veľkú pozornosť jeho strihu alebo štýlu.  Avšak na to, aby ste si vybrali to najlepšie termoprádlo, ktoré vám bude vyhovovať, musíte zohľadniť určité špecifické parametre, ako napríklad:

 • funkčnosť,
 • typ materiálu,
 • hmotnosť,
 • veľkosť,
 • strih.

Funkčnosť termoprádla

Prvé kritérium pri výbere, ktoré by ste mali zohľadniť, je funkčnosť termoprádla.  Kvalitné termoprádlo musí plniť dôležité funkcie. Práve tieto funkcie odlišujú špeciálne navrhnuté termo oblečenie od bežného bavlneného a syntetického oblečenia.

Kvalitné termoprádlo musí spĺňať tieto základné funkcie:

Malo by rýchlo odvádzať pot z pokožky

Pot sa odvádza vďaka štruktúre syntetických/prírodných vlákien. Prechádza špeciálnou tkaninou a nezadržiava sa v nej. Potom sa buď odparí, alebo sa absorbuje do vrstvy vrchného odevu.

Malo by udržiavať teplo

Treba si uvedomiť, že termoprádlo nehreje, ale zadržiava teplo, ktoré človek produkuje. Ak si oblečenie správne navrstvíte a na termoprádlo si dáte hrubú mikinu alebo teplú bundu, zabezpečíte si tak optimálnu telesnú teplotu a zároveň sucho a priedušnosť. Vďaka tomu pokožka dýcha a vy sa môžeme sústrediť na svoju prácu.

Malo by rýchlo schnúť

Kvalitné funkčné oblečenie či termobielizeň by malo byť vyrobené z materiálov, ktoré zaručujú rýchle a rovnomerné schnutie.

termo tričko s dlhým rukávom

Aké typy materiálov termoprádla a ich hmotnosť sú najlepšie?

Výber tkaniny sa často vynecháva. Je to však dôležitejší faktor, ako si možno uvedomujete. V skutočnosti to môže byť práve to kritérium, ktoré určuje, či je vaše termoprádlo kvalitné alebo nie.

Vďaka kvalitnej tkanine bude lepšie spĺňať uvedené funkcie a bude mať taktiež dlhšiu životnosť. Preto je pri výbere termoprádla dôležité zvážiť niektoré aspekty súvisiace s tkaninou.

Na výrobu termoprádla sa používajú buď technologické syntetické vlákna, alebo kvalitná mäkká vlna – najčastejšie merino vlna, prípadne kombinácia týchto materiálov. Zloženie termoprádla často zahŕňa kombináciu materiálov s rôznym zložením, hustotou a vlastnosťami (vetranie, izolácia) v rôznych oblastiach.

Termoprádlo môže mať zloženie:

Plne syntetické

Jednou z najbežnejších syntetických tkanín pre termoprádlo je polyester. Môžete sa stretnúť aj s nylonom, polypropylénom, umelým vláknom alebo ich zmesou. Tkaniny, ktoré obsahujú spandex, ponúkajú pohodlnú elasticitu a môžu dobre sedieť bez pocitu zúženia.

Syntetické materiály majú tieto vlastnosti:

 • Rýchle schnutie: Syntetika je vynikajúca v odvádzaní a rozptyľovaní potu, takže poskytuje najsuchší pocit zo všetkých typov tkanín.
 • Odolnosť: Ak hľadáte najodolnejšiu možnosť, potom je syntetika najlepšou voľbou.
 • Zadržiavanie zápachu: Niektoré syntetické materiály pridávajú povrchovú úpravu, ktorá zabraňuje hromadeniu baktérií spôsobujúcich zápach.

termo oblečenie

Prírodné materiály

Populárna prírodná tkaniva, ktorá sa používa na výrobu termobielizne je merino vlna. Vlna má vo všeobecnosti lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Termoprádlo merino vám zabezpečí maximálny komfort svojimi mäkkými, veľmi jemnými vláknami.

Vlna sa môže miešať aj s inými tkaninami, napríklad so spandexom, aby sa zlepšila jej priľnavosť a pružnosť.

Vlastnosti merino vlny:

 • Dobre odvádza vlhkosť: Vlna má vo všeobecnosti lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Nevýhodou ale je, že vlna nebude taká suchá ako syntetická tkanina. Keď sa namočí, bude dlhšie schnúť.
 • Má chladivý efekt: Vlhkosť v jadre vlákien sa uvoľňuje, keď sa oteplí, čo môže v teplom počasí trochu chladiť. Termoprádlo merino je preto vhodné aj do teplého prostredia.
 • Bez zápachu: Vlna je vysoko odolná voči baktériám spôsobujúcim zápach.
 • Cena: Termoprádlo vyrobené z prírodných materiálov je podstatne drahšie

merino vlna

Zmiešané syntetické vlákna s prírodnými vláknami v rôznych pomeroch

Niektorí ľudia si myslia, že je to najlepšia možnosť, pretože sa kombinujú pozitívne vlastnosti dvoch rôznych materiálov. No pri skĺbení syntetických a prírodných tkanín je dôležitý percentuálny podiel.

Najlepšia zmes je merino vlna a polyester (zvyčajne 80 % na 20 %). Zmes vlny a polyesteru má dobré izolačné vlastnosti a odev je odolnejší, takže sa bude lepšie prať a dlhšie vydrží.

Hmotnosť termo oblečenia

Čo sa týka výberu hmotnosti tkaniny, máte k dispozícii ľahké termoprádlo, stredne ťažké termoprádlo a ťažké termoprádlo. Výber závisí od vašich potrieb.

Na každodenné nosenie sa hodí ľahká a tenká termobielizeň, ktorá je zvyčajne najobľúbenejšia. Tkaniny strednej a ťažkej hmotnosti sú silnejšie, hrubšie a sú tak vhodné do extrémnych klimatických a poveternostných podmienok.

Ako vybrať správnu veľkosť?

Termoprádlo musí byť najmä pohodlné na nosenie, pretože tvorí prvú vrstvu vášho oblečenia. Aby termoprádlo spĺňalo svoje funkcie, musí byť v tesnej blízkosti vašej pokožky, takže je dôležité, aby vám dobre sedelo. Malo by presne kopírovať vaše telo.

V našej ponuke nájdete pánsku, dámsku ale aj detskú termobielizeň. Špecializované ženské modely zohľadňujú osobitosti ženskej postavy, a preto majú iný strih. Keďže dámy sú väčšinou citlivejšie na zimu a chlad, dámske termo oblečenie má viac izolovaných zón. Na výrobu detského termoprádla sa častejšie používa syntetika, pretože vlna môže spôsobiť podráždenie citlivej detskej pokožke. Hlavnou úlohou detského termoprádla spravidla nie je odvádzať vlhkosť, ale udržiavať teplo, preto je zvyčajne hustejšie ako modely pre dospelých.

V našej kategórií termo oblečenia nájdete množstvo prevedení, ako napríklad:

termo prádlo

Ako sa líši funkčné oblečenie od termo oblečenia?

Niektorí si možno položili otázku, aký je rozdiel medzi termoprádlom a funkčným oblečením. Aký je teda hlavný rozdiel medzi týmito dvoma zdanlivo rovnakými pojmami?

Termoprádlo tvorí tú najspodnejšiu vrstvu oblečenia. Na termoprádlo sa následne vrství už funkčné oblečenie, ktoré má rovnaké funkcie. Tieto vrstvy navzájom spolupracujú a vďaka nim si môžete zabezpečiť dobrú izoláciu oblečenia. Funkčné oblečenie by malo v zásade poskytovať pohodlie a ochranu pred vonkajšími podmienkami. V závislosti od účelu môže mať takéto oblečenie širokú škálu funkcií.

V našej ponuke nájdete:

 • Funkčné tričko s krátkym/dlhým rukávom, dámske/pánske
 • Funkčné spodky/nohavice
 • Funkčné mikiny
 • Funkčná vesta
 • Funkčná bunda
 • Funkčné ponožky
 • Funkčné spodné prádlo

merino ponožky

Zabezpečte si kvalitné termoprádlo aj vy

Rozmanitosť termoprádla/funkčného oblečenia je taká široká, ako si len dokážete predstaviť, od ich hmotnosti a funkčnosti až po samotné tkaniny a vlastnosti, ktorými disponujú. Odporúčame vám, aby ste sa nesnažili pri kúpe kvalitného termoprádla/funkčného oblečenia ušetriť a vybrali si naozaj kvalitný kúsok, ktorý vám však vydrží roky a bude plniť svoju funkciu na 100%. Vašu prácu tak budete môcť vykonávať v tom najväčšom pohodlí, a žiadny pot vás už nebude pri práci obťažovať.

Prezrite si funkčné oblečenie, ktoré nájdete na Ľubica.sk. Zaručujeme vám kvalitné kúsky, ktoré rozhodne oceníte.