Respirátory sú tu stále s nami. Viete ich správne používať?
Respirátory nás chránia pred nákazou, no len vtedy, ak ich nosíme správne. Zopakujme si základné fakty a zásady bezpečného používania respirátorov.

Pred pandémiou Covid-19 nosili rúška len lekári a pracovné respirátory sa používali v prašnom či znečistenom prostredí, pri remeselných činnostiach, ktoré zahŕňali prácu s nebezpečnými látkami ako pesticídy, stavebným materiálom prípadne pílenie, brúsenie či maľovanie.

Od roku 2020 majú respirátory veľmi dôležitú a globálnu funkciu - zabrániť nákaze Covidom-19. Tak sa stali prvkom osobnej ochrany a zodpovednosti, súčasťou vybavenia dámskych kabeliek, detských školských tašiek aj vreciek na bundách. Čím dlhšie ich však využívame, tým nedbalejšie sa k nim chováme.

Preto nezaškodí pripomenúť si, aké sú základné zásady používania respirátorov a starostlivosti o ne, aby nás chránili čo najlepšie a najdlhšie.

ochrana dýchacích ciest

Základom je vybrať si správny respirátor

Začneme výberom podľa označenia respirátora. Európska norma ich delí do troch tried:

A čo toto označenie respirátorov znamená?

Skratka FFP znamená Filtering Face Piece, to môžeme preložiť ako filtračná tvárová maska. Číslo určuje triedu ochrany, pričom trojka je najvyššia.

FFP1

Tieto respirátory nie sú vhodné na ochranu pred Covid-19. Určite však poskytujú lepšiu ochranu ako bežné zdravotnícke rúško, keďže na tvár priliehajú tesnejšie. Filtrujú hmotné častice, nie vírusy, preto sa zídu napríklad pri práci s drevom alebo v prašnom prostredí.

FFP2

Zachytia jemnejšie pevné a kvapalné, zdraviu škodlivé častice ako FFP1. Tento druh vás ochráni aj pred nákazou Covid-19 a teda vírusmi šíriacimi sa kvapôčkovou formou.

FFP3

Najbezpečnejšia kategória respirátorov. Zachytia až 99 % čiastočiek s rozmermi do 0,6 μm, teda aj baktérie a vírusy, ale napríklad aj azbestové vlákna.

Určite ste na našom trhu zachytili aj respirátory označené ako N95/KN95.

Toto označenie nesú respirátory, ktoré spĺňajú americké (N95) a ázijské normy (KN95) a na tento trh sú aj určené. Najbližšie majú k FFP2 maskám, ale neboli vyskúšané podľa európskych predpisov. Preto ich Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR odporúča používať na úrovni rúšok, nie respirátorov.

ako dlho vydrží respirátor

Opakované použitie respirátora

Existujú aj respirátory na opakované použitie. Označené sú písmenom R (reusable).
Najpredávanejšie a najdostupnejšie sú jednorazové, označené ako NR (non-reusable). Tie na viacnásobné použitie nie sú určené, ale maximálne na 8 hodín, ako uvádza aj Úrad verejného zdravotníctva. Tento čas však môžeme rozlišovať aj podľa prostredia, v ktorom ste respirátor nosili.

Ak je to miesto s väčším výskytom ľudí či slabo vetrané, respirátor radšej ihneď vyhod'te.

Ak to nebolo také frekventované miesto, respirátor ste na tvári mali naozaj len pár minút, a narábali ste s ním správne, môžete ho použiť opäť, stále však platí, že súčet by mal byť najviac 8 hodín. Aby ste si v tomto prípade mohli respirátor bezpečne uložiť do priedušného vrecka, nádoby alebo obalu. Odporúča sa, aby ste respirátory striedali a pred opätovným použitím nechali uplynúť aspoň 3, ideálne 5 dní.

(Ne)správne nosenie respirátora

Nasadiť si respirátor správne nie je nič ťažké. Najdôležitejšie je:

  • mať umyté ruky
  • respirátor držať za gumičky
  • nechytať vnútornú časť
  • upraviť sponu na nose

Ak respirátor nenosíte správne, znižujete jeho ochrannú funkciu. To, že je respirátor vo vrecku, zavesený na ruke, uchu či pod bradou, vás nijak neochráni pred vírusovou infekciou. Rovnako, ak neprekrýva aj nos.

V prípade respirátorov s výdychovým ventilom, stále platí, že pre ochranu okolia si ho prekryte rúškom.

respirator proti virusom

Likvidácia použitého respirátora

Ak respirátor svoju úlohu splnil, narábajte s ním ako s infekčným materiálom. V žiadnom prípade ho nevyhadzujte do triedeného odpadu, vždy do komunálneho.

Najvyššia možná ochrana - tvárové masky a polomasky s filtrami.

Ani respirátory triedy FFP3 nemusia každému stačiť. V ponuke nášho e-shopu nájdete aj tvárové masky a polomasky s vymeniteľnými filtrami, ktoré sa používajú v tých extrémnejších pracovných alebo epidemiologických podmienkach.